Atsız, 1969 MHP Kongresine katılmış mıydı?

Atsız, 1969 MHP Kongresine katılmış mıydı?

Yanlış

Bu tamamen gerçek dışı olaydır. Tamamen iftira olmakla beraber hiçbir şekilde gerçeklik payı yoktur.

Hüseyin Nihâl Atsız 12 Ocak 1905 günü İstanbul’da doğmuştur. Nihal Atsız Türkoloji biliminin ve Türkçülüğün en önemli isimlerinden biridir.

Çok kaliteli eserler ve makaleler üretmiş, aynı zamanda Türkçülüğü yarım asır gibi bir süre de dergi çatısı altında kitlelere ulaştırmıştır.

Türk Ocaklarının kapatılmasıyla, Türkçülüğün yayılış merkezinin kaybolduğunu düşünen Atsız, üniversiteden arkadaşlarıyla Atsız Mecmua Dergisini çıkarmaya başlayarak dergicilik hayatına başlamıştır.

Nihâl Atsız, dergi  yayınlarken başarılı kalemi sayesinde geniş bir yelpazedeki kişilere ulaşıyordu. Bu isimlerden biri de Alparslan Türkeş’tir. Basit bir askeri öğrenci olan Türkeş, Atsız’ı dergiler ve kitaplarından tanımıştır. 1944 Irkçılık-Turancılık davasında sadece dergiyle alakalı mektup yazdığı için tutuklanmıştır. 1944 davasındaki tutuklananların, şüphelilerin hepsinde sadece Atsız ile olan bağlantılarına bakılarak alınmıştır. Atsız’ın yanına gidip gelen sıradan bir üsteğmen olan Türkeş, sadece Atsız’a mektup yazdığı için bu davada yer edinebilmişti.

Atsız’ın, Türkeş ile ilişkisi böyle başlamıştı.

60 Darbesinden sonra 12’ler adlı grup ihtilâl içinde ayrılık yarattı. Türkeş ve beraberindekiler yurt dışına gönderildi. Türkeş, Yeni Delhi – Hindistan’a gitmişti.

Ülkeye döneceği belli olduğunda bir zaman önce yeni siyasi parti çalışmalarına başladı. Ülkedeki arkadaşlarına haber etti. Yeni bir parti kurulmayacaktı, mevcut CMKP’ye (Cumhuriyetçi Milliyetçi Köylü Partisi) gireceklerdi.

Türkeş 65 genel seçimlerinden hemen önce Nisan 1965’de parti müfettişi, Ağustos 1965’de de parti başkanı oldu.

Genel başkan olmadan önce %14 oy almış CMKP partisi, 65 seçimlerinde Türkeş başkanlığında %2.2 oy ancak alabildi.

1969 yılında Adana’da partinin sağlayamadığı başarı yüzünden bir dönüşüm kongresi oldu.

Nihâl Atsız bu kongreye katılmadı.

Nihâl Atsız, Parti Kongre üyesi bile değildi. Hüseyin Nihâl Atsız’ın hiçbir siyasi partiye üyeliği bile yoktu ve olmamıştı.

Nihâl Atsız’ın kongreye katıldığını söyleyen iddia sahibi Soner Yalçın.

İlk kez bu iddiayı 2008 yılında Hürriyet gazetesinde yazmıştı.

Ama iddialar başından sonuna yalandı. Çünkü Atsız, Adana’da hiç bulunmamıştı bile!

Dolayısıyla Atsız, kongre çıkışı gazetelere açıklama yapmamıştı. MHP’de Allah, Tanrıyı kovdu gibi bir cümle hiç sarf etmemişti. O dönemin basınında böyle bir şey hiç yansımadı, çünkü yaşanmamıştı!

Kongreyi tüm detaylarıyla anlatan Yaşar Okuyan, O Yıllar kitabında kongrede Atsız’dan hiç bahsetmemekteydi. Çünkü Atsız o kongreye hiç katılmamış, o denilen sözleri hiç sarf etmemiş, Adana’da hiç bulunmamıştı!

Soner Yalçın söylediği yalanlara çoğu kişi inanmıştı ama göz ardı ettiği bir şey vardı.

Güneş balçıkla sıvanmaz!

Atsız, o kongreye katılmamış ve o denilen sözleri söylememişti. Bu konudaki bütün iddialar yalan ve asılsızdır!

Yorum Yap