“Dava adamı olmanın birinci şartı dava değil;adamlıktır” sözü Alparslan Türkeş’e mi ait?

“Dava adamı olmanın birinci şartı dava değil;adamlıktır” sözü Alparslan Türkeş’e mi ait?

Yanlış

“Dava adamı olmanın birinci şartı, dava değil;adamlıktır. Dava öğretilir, adamlık öğretilmez” sözü sosyal medyanın etkisi ve katkısıyla başka birisine ait gibi gösterilmektedir.

Sözün aslından esinlenerek onu farklı bir boyuta getirip başka birisine aitmiş gibi sunulmaktadır.

 

3 Şubat 2017 tarihinde Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, yayınladığı metinde “Türkeş Bey’in, Dava adamı olmak için önce adam olmak lazım. Dava öğretilebilir ama adamlık öğretilemez. sözü,” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada 2017 ve 2018 yıllarında paylaşılan bu söz Alparslan Türkeş’in yazdığı herhangi bir kitapta ya da onun hakkında yazılan bir kitapta veya herhangi bir video kesitinde geçmemektedir.

Türkeş’e aitmiş gibi gösterilen söz, “Dava adamı olmanın birinci şartı, dava değil; adamlıktır. Dava öğretilir, adamlık öğretilmez” sözünden esinlenilmiştir.

Türkeş’e ait olarak gösterilen söz ile ilgili ilk ifade 3 Şubat 2017’de Olcay Kılavuz’un yayınladığı açıklamaya dayanmaktadır. Daha eski bir tarihe gitmediği gibi kitap ve video kaynağı yoktur.

Sözün aslı “Dava adamı olmanın birinci şartı, dava değil;adamlıktır. Dava öğretilir, adamlık öğretilmez” sözü ve söyleyeni Caner Kara’dır.

“Fikir adamı olmanın birinci şartı, fikir değil adamlıktır.” olarak da söylenen söz Ekim  2016 yılında internet veritabanında yer alırken Türkeş’e ait gibi gösterilen sözün kaynağı 3 Şubat 2017’den önceye gitmez.

 

Yorum Yap