Ermeni ite bakar fikir edinir sözü Nihal Atsız’a mı ait?

nihal-atsiz

Ermeni ite bakar fikir edinir sözü Nihal Atsız’a mı ait?

Yanlış

Ermeni ite bakar fikir edinir
İt ermeniye bakar şükür edinir
Gün olur benimde çalınır Türküm
Siz ermeni olun ben yine Türk’üm

mısralarıyla yazılmış bu sözler, Hüseyin Nihal Atsız’a ait olduğu iddia edilmiştir. Sosyal medya ve internet siteleri aracılığıyla bu paylaşımın çok yoğun bir şekilde paylaşıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle ermenilerle ilgili toplumsal olaylarda, sürekli hortlayan bu dörtlüğün ilk iki mısrası ve devamı Hüseyin Nihal Atsız’a aitmiş gibi gösteriliyor.

Bu iddia tamamen yalan!

Bilindiği gibi Hüseyin Nihal Atsız’ın çıkarmış olduğu tek bir adet şiir kitabı var. Bu şiir kitabının ismi Yolların Sonu. Yolların Sonu’nun ilk baskısından bugüne herhangi bir baskısında yukarıdaki şiir bulunmamaktadır.

Hüseyin Nihal Atsız öğrencilik yıllarından, son nefesini veresiye kadar Türkçü Dergiler çıkarmış, yazı isteyen dergilere de çok sık olmamakla birlikte yazılar vermiştir. Şiir olarak genellikle kendi yazdığı dergilerde yayın yapan Atsız belki çok nadir olarak başka dergilere de şiirlerini vermiştir.

Hüseyin Nihal Atsız’ın çıkardığını, yazdığını bildiğimiz tüm dergilerde Nihal Atsız’a ait böyle bir dörtlük bulunmamaktadır.

Adsız Mecmua, Orhun, Orkun, Ötüken dergileri incelemeye açıktır. Bunları okumuş olan kişiler de bileceklerdir ki Atsız’ın bu dergilerde hiç bir şekilde böyle bir dörtlüğüne rastlanmaz.

Aynı zamanda Atsız’ın romanları içerisinde de şiirlerin olduğunu bilmekteyiz. Atsız’ın yayınlanmış olan hiç bir romanının içerisinde bu şekilde dizeler bulunmamaktadır.

Geriye Atsız’ın yazdığı yazılar ve mektuplar kalıyor. Atsız’a ait mektupların bir kısmını Yücel Hacaloğlu yayınlamıştır. Atsız’ın mektuplarında da yukarıdaki ifadeler geçmemektedir. Atsız zaten mektuplarında şiir yazmamakta, ancak arkadaşlarına yollarken bir kaç tane dörtlük karalamıştır. Bu dizelere oralarda da rastlanmamaktadır.

Atsız’ın fikir yazıları şiir ile bölünmez. Ancak yine de hiç bir yazısının içerisinde bu dizeler yoktur.

Bu dizelerin Hrant Dink olayından sonra ortaya çıkması ve yayılması, durumun ne olduğunu tahmin edilebilecek şekle getiriyor.

1905 yılında doğmuş, 1975 yılında vefat etmiş Nihal Atsız’ın hiç bir yazı, kitap, dergi velhasılı ona ait bir yerde bu dizeler geçmemektedir.

Bu bir uydurmadır.

Bu dörtlük, bu söz Atsız’a ait olmayıp, ona aitmiş gibi gösterilmektedir. Bu alenen tahriftir. Araştırmadan, sorgulanmadan paylaşılan bu sözler, hatayı paylaşmak ve büyütmektir. Bunu Atsız’a ait olduğunu iddia edenler kadar bunu onun sözüymüş gibi paylaşanlar da suçludur.

 

Yorum Yap