Eşref Bitlis, Barzani ile Talabani’yi Dürterek veya Çekerek mi Gezdirmiştir?

eşref bitlis

Eşref Bitlis, Barzani ile Talabani’yi Dürterek veya Çekerek mi Gezdirmiştir?

Yanlış

Bu iddia tamamen asılsızdır. Yıllarca sosyal medya aracılığı ile dolaşan bu söylem, kişilerin araştırmaması sebebiyle daha çok yayılmaktadır.

Eşref Bitlis’i ve yaptıkları hakkında kısaca bilgi sahibi olanlar, elbette bu söyleme inanmayacaktır.

Söylendiği gibi Eşref Bitlis, Celal Talabani ve Mesut Barzani’yi çekerek veya dürterek Silopi’de gezdirmemiştir. Celal Talabani ve Mesut Barzani, oraya Eşref Bitlis’in davetlisi olarak gelmişlerdir.

Davetli olarak gelinen kişiye çekme veya dürtme ile dolaştırma hareketini uygun görmek hangi akla ve mantığa sığar ?

Eşref Bitlis, diyologculuktan yana bir komutan idi. Terörü çözmek için bölgedeki güç olan Barzani ve Talabani ile görüşmeyi kendisi istemiştir.

Bu diyologculuk görüşü yüzünden Ankara’da üst düzey komutanlar tarafından sevilmediği bilinmektedir.

 

Kendisinin bir suikast sonucu hayatını kaybetmişse de, suikasta sebep olanın Jitem konusu mu yoksa diyologculuk meselesi mi olduğu hala bilinmemektedir.

Başlıkta geçen ve resimde görülen görüşmenin video kayıtları mevcuttur. Oradaki kayıtlar da incelendiğinde görüşmenin gayet gülerek olduğu ve normal seyirde ilerlediği anlaşılacaktır.

Dolayısıyla itme ve çekme gibi rahatsız edici bir durum söz konusu değildir. Bu fotoğrafın açı ve çekme zamanına bağlı bir yanılsama oluşturmaktadır. Yayınlanmış olan arşiv görüntülerini analiz edilirse, konuşmaların gayet gülerek olduğu görülecektir.

Barzani ve Talabani ülkeye bu şekilde plakalı arabalarla gelmişlerdir.

Eşref Bitlis’in vefatının yıl dönümünde bu yanlışlığı düzeltmiş olalım.

 

Arşiv Görüntülerini izlemek için ;

Yorum Yap