Her yıl olduğu gibi 1 Mayıs günü işçiler çalışacak sözü Atsız’a mı aittir?

1mayis

Her yıl olduğu gibi 1 Mayıs günü işçiler çalışacak sözü Atsız’a mı aittir?

Yanlış

“Her yıl olduğu gibi 1 Mayıs günü işçiler çalışacak. Lakin Moskova’nın gayri meşru çocukları meydanlarda olacak.” sözü her yıl 1 Mayıs tarihinde paylaşılarak Atsız’a ait olduğu iddia ediliyor.

Peki bu sözün Atsız’a ait olduğuna dair bir dayanak veya kaynak var mıdır?

Cevap tamamen hayır.

Bu söz ilk defa Facebook da Hüseyin Nihal Atsız adına açılmış bir sayfada yazılmış bir sözdür. Sayfanın ismi Atsız’a ait olduğu için bu profilde paylaşılan söz Atsız’ın sanılmıştır.

İnternet aracılığı ile paylaşılan bu söz bir çok yerde paylaşılmış bulunmakta. Ancak yaptığımız tarama sonucu bu sözün paylaşıldığı yerlerde (tasarımlar, sosyal medya sayfaları, şahıs hesapları vs.) hiç bir şekilde bu sözün kaynağına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu iddianın şüphelilik derecesini arttırmaktadır.

Bir sözün bir kişiye ait olması için o sözü beyan etmesi gerekir. Bir söz konuşmayla veya yazıyla beyan edilir.

Atsız’ın yazmış olduğu yazılar -ki bunlar kitap ve dergi yazılarıdır- bize böyle bir sözün var olduğunu göstermiyor. Atsız’a ait anı anlatanlar, onun konuşma yoluyla söylediklerini anlatan kişiler de Atsız’ın böyle bir söz söylediğini nakletmiyor.

Dolayısıyla birinci el bilgi kaynağı diyebileceğimiz hiçbir bilgi kaynağında böyle bir bilgi yok.

Bu bilgi üçünü şahıslar tarafından uydurulmuş, sorgulanmaması sebebiyle internet ortamında yayılmıştır.

Bu söz Atsız’a ait olmadığı gibi, bu sözü paylaşan Atsız sayfasının paylaşımına tanıklık eden kişiler vardır. Zaten Atsız’a ait kaynaklarda böyle bir söze rastlanmıyor.

Yorum Yap