Hüseyin Nihal Atsız, tabutluklarda yattı mı?

nihal-atsiz

Hüseyin Nihal Atsız, tabutluklarda yattı mı?

Yanlış

Hüseyin Nihal Atsız, 1944 Irkçılık-Turancılık ismi verilen davalarda gözaltında iken tabutluk ismi verilen yerde yatmamıştır.

Bu o günlerde bilinen, ancak günümüzde eksik okuma ve yanlış yorumlamayla ortaya çıkan bir bilgidir. Yakın arkadaşlarından İzzet Yolalan’dan dinleyelim.

“Atsız’a her türlü işkence yapıldı. Ama tesadüfen Tabutluk’a hiç konulmadı. Sonraki bir sohbette Atsız:”Benim her şeyimi öğrendiklerini sanıyorlar ama, bir noktayı öğrenememişler;sıcağa dayanamadığımı. Yoksa o fırsatı kaçırmazlardı”, dedi. Hazır bulunanlardan İsmet Tümtürk oradakilere: “Aman dikkat edin, boşboğazlıkla bunu hiçbirimiz ağzımızdan kaçırmayalım. Çünkü biz de bu dil oldukça aynı şey tekrar edilebilir”, dedi. Ciddi söylenen bu sözlere, başta Atsız olmak üzere herkes kahkahalarla güldü. Ama Atsız’ın bu “zayıf noktası” yine sır olarak saklandı. Şimdi açıklanmasında mahzur kalmamıştır.”

İzzet Yolalan

Aynı durumu detaylı şekilde Mustafa Müftüoğlu’ndan okuyalım.

“Atsız, 12 Temmuz’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yer altı katındaki bir hücreye konur. Hücrenin zemini lağım borularından ve tuvaletlerden sızan su ve pisliklerle doludur. Tam yedi gün Atsız bu işkenceye maruz bırakılır ve ondan sonra ifadesi alınır.”

Mustafa Müftüoğlu, 1974:75-76

“… beni toprağın beş metre altında, küflü ve rutubetli havasında kibrit yanmayan ve eşyalar küflenen, duvarlarından lağım borusu sızan bir mezarda bir hafta tutan,…”

Yavuz Bülent Bakiler,1944-1945 Irkçılık-Turancılık Davası’nda sorgular, savunmalar

Yorum Yap