Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir sözü Atsız’a mı aittir?

atsiz

Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir sözü Atsız’a mı aittir?

Yanlış

Maalesef bu iddia yanlış. Sosyal medya aracılığı ile Atsız’a aitmiş gibi bahsedilen bu söz Atsız’ın herhangi bir yazısında veya kitabında geçmiyor.

Dolayısıyla sonrasında uydurulan Atsız sözlerinden biri olduğu ortaya çıkmaktadır. Üstelik kelimenin içerisindeki mana itibariyle Atsız’ın kullanmayacağı bir cümle yapısındadır.

Bu içeriği hazırlarken Atsız’ın çıkarmış olduğu dergilerden, yazmış olduğu bütün kitaplara tekrar bir tarama yaptık. Adı geçen sözü Atsız’ın yazdığına ait hiçbir belge ve kanıt bulunmamakta.

Ne yazık ki biz bir şeyin olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz. Halbuki bu zor ve mantık dışıdır. Olması gereken, iddiayı ortaya atanların kaynak ve belge göstermesidir. Ancak sosyal medya aracılığı ile üretilen bu safsatalar kaynak ve belge gösterilmeden yayılmaktadır.

Olması gereken bu sözün Atsız’a ait olduğunu iddia eden kişilerin bunu ispatlaması, bu sözün geçtiği yeri aktarması gerekmektedir. İnternet üzerinde yaptığımız taramada böyle bir kaynak gösterme girişimine rastlamadık. Dolayısıyla bu durum, sözün uydurma olma ihtimalini bir kat daha kuvvetlendirdi.

Atsız’a ait eser ve yazılarda da olmaması duruma son şeklini vermiş durumdadır.

 

Yorum Yap